Kehribar nedir logo  
KEHRİBAR VE BİLİM DÜNYASI

İnsanoğlunun yaşamına 13.000 yıl önce giren kehribar, eşsiz özellikleri nedeniyle Bilim Dünyasının çeşitli disiplinlerinin de ilgi odağı olmuştur.

Yerbilimciler ve Paleontologlar ; kehribarın bulunduğu ve bulunabileceği katmanların konumunu jeolojik haritalar hazırlayarak ortaya koyarlar. Zaten kehribar kendisi bir fosil olduğu için ve kapanımlarında (inclusion) milyonlarca yıl önceki yaşamın izlerini taşıdığı için ilgi alanlarına girer.

 

 

 

(Kehribardeki kapanımların varlığı, bilim insanlarının19. yüzyıldan bu yana kehribar ormanlarındaki fauna ve flora üzerinde dikkatle çalışmalarına sebepolmuştur. Yapılan bu çalışmalar günümüz bilim insanlarına çok yardımcı olmuştur.)

 

Botanikçiler ve Entomologlar (böcekbilimciler) ; Kehribarın kaynaklandığı reçineyi salgılayan geçmiş orman ekosistemlerini tanımak için Kehribarın sunduğu açık pencere ve içinde alıkonan böcek ve diğer minik canlılar üzerinde çalışırlar. Entomologlar için böcek ve örümceklerin jeolojik geçmişlerini incelemek çok zordur. Çünkü, bu hayvanların gövdeleri yumuşak ve dayanıksız olduğundan ölür ölmez bozulup dağılmaya başlar ve fosil olarak günümüze taşınamazlar. Fakat bu canlıların yapışkan reçine vasıtasıyla Kehribar içinde katılaşarak korunması, bilim insanlarının bu nazik canlıların geçmişte yaşamış türlerinin varlığını ve yaşam biçimlerini tanımalarını sağlar.

Organik Kimyacılar ; Fiziksel ve kimyasal özellikleri açısından kehribarı araştırırlar.

Arkeologlar ; Eski kehribar ticaret yolları, kehribarın geçmiş insan toplulukları açısından önemi ve yaşamlarındaki yeri, bir takas ürünü olarak kullanılması açısından ilgilenirler.

Gemolog ve mücevher üreticileri ; Onun güzelliği ve kendine has özellikleri nedeniyle onu kullanarak görkemini insanlara yansıtmaya çalışırlar.

Şairler, Yazarlar ve Sanatçılar ; kehribarın ışıltılı, sıcak dünyası üzerine çok eserler vermişlerdir.

Müzeciler ve Koleksiyoncularda ; kehribarı toplar, sınıflandırır, arşivler ve sergilerler.

 
Kehribar Nedir? - Nasıl Oluşur?  
Kehribarın Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri
Kehribarın Yaşı

Kehribarın Anaları

Tarihte Kehribar
Kehribarın Oluştuğu Jeolojik Ortam
Kehribar Çeşitleri
Copal Nedir? Nasıl Oluşur?
Kehribar, Geçmişe Açılan Pencere:
İnklizyonlar
Kehribarda Saklı
Milyonlarca Yıllık Hikayeler
Baltık Kehribarı
Mavi Kehribar
Kehribar Mineral midir?
Kehribar Ölümsüz müdür?
Kehribarın Korunması
Kehribar, Sağlık, İlaç, İnanç
Kehribar ve Bilim Dünyası
Gerçek ve Taklit Kehribar
Kuyumculukta Kehribar
Kehribar ve Adları
Kehribar Ülkeleri
Kehribar Oda - Amber Room

 
 
Bu bilgiler Dinçer Tüzün tarafından düzenlenmiştir.
 
Tüm hakları saklıdır © 2008 - 2021